Annons

Starkt resultat av Wictor Petersson vid återkomsten i ringen

Wictor Petersson stöter kula Wictor Petersson, arkivbild.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Två av våra främsta kastare, kulstötaren Wictor Petersson och diskuskastaren Vanessa Kamga, imponerade i helgen när Wictor fick till en riktigt bra stöt vid återkomsten hemma i Malmö och Vanessa blev tvåa genom tiderna i viktkast.

Annons

Wictor Peterssons 2022 präglades till stor del av skador, och därför var det extra glädjande när han nu i helgen kom tillbaka till ringen – och det med besked. I sin första tävling efter ljumsskadan, som satte stopp för i princip hela sommarsäsongen, drog han till med en stöt som mätte 20.68. Stöten är en bit ifrån hans personbästa inomhus på 21.15, men det är fortfarande en riktigt fint formbesked inför den kommande inomhussäsongen. 

Vanessa Kamga, arkivbild. Foto: Deca Text&Bild

En bit norrut, i Falun, tävlade diskusstjärnan Vanessa Kamga i viktkast. Och även hon visade på god kastform när hon fick iväg vikten inte mindre än 21.48 meter, vilket räckte till nytt personbästa med 73 centimeter och som också fick upp henne som Sverigetvåa genom tiderna i viktkast. 

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Vanessa Kamga 880 9672 1524
Sverigebästa i diskus av Vanessa Kamga

Diskuskastaren Vanessa Kamga imponerade under säsongens första inomhustävling. Hässelbykastaren var nära att nå 60 meter när diskusen landade på 59.86 – det längsta kastet inomhus genom tiderna av en svensk.

LÄS MER
Thobias Montler WIT 2023
Thobias Montler åter över åtta meter

Thobias Montler fortsätter att visa fin form. Med ett hopp på World Indoor Tour i Torún som mätte 8.03 kunde han konstatera att han fått till ytterligare ett hopp över åtta meter den här säsongen.

LÄS MER