Annons
Stafettlaget nära VM-final: ”Fajtades bra”
20 MARS 2022 | 15:00

FOTO: DECA TEXT&BILD
Det svenska herrstafettlaget hade hoppats kunna sätta nytt svenskt rekord på inomhus-VM i Belgrad, men klockan stannade på 3:09.48. Kvartetten var bara 1.18 sekunder från en finalplats.
Annons
– Vi hade siktet inställt på svenskt rekord och hade hoppats på en lite bättre tid. Det finns lite att slipa på till i sommar, där det stora målet är att gå till EM-final, men det här var en bra start på vägen dit, säger andrasträckans Nick Ekelund-Arenander.
Laget, som bestod av Kasper Kadestål, Nick Ekelund-Arenander, Karl Wållgren och Erik Martinsson, slutade trea i sitt heat, slagna av Belgien och USA. 3:09.48 var nionde bästa tid i försöken.
- Motståndet är extremt tufft här och jag tycker att killarna ändå fajtades bra. De kan springa fortare, det vet vi alla, men här har de vunnit många fina lärdomar, säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.
I kväll avslutas inomhus-VM och två svenska hoppare kommer sannolikt att vara med och slåss om medaljerna. Stavhoppet med Armand Duplantis inleds 16.35 och längdhoppet med Khaddi Sagnia 17.37.
Sportkanalen och Cmore sänder från 16.30.
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Wictor Petersson kom inte riktigt upp i de längderna som tidigare under säsongen, men hans serie räckte till en fin sjätteplats i kulfinalen i Nanjing: ”Sexa på VM är jag nöjd med även om jag ville mer”, sa han.
LÄS MER
Det var en taggad Samuel Pihlström med blicken mot medaljerna som sprang final på 1500 meter på inomhus-VM i Nanjing. Någon medaljplats blev det dock inte, men väl en femteplats: ”Jag gör några misstag på vägen”, sa han efter loppet.
LÄS MER