Annons

Ragnar sjua genom tiderna

Ragnar Carlsson 999 8040 (1) Ragnar Carlsson fortsätter att klättra på topp tio-listan.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Ragnar Carlsson slog till med nytt personligt rekord i slägga med nästan en halvmeter under en mindre tävling i Falun. Det placerar honom som sjua genom tiderna i Sverige.

Annons

På måndagen avgjordes en mindre elittävling i slägga i Falun. Där bättrade Hässelbys Ragnar Carlsson på sitt nysatta personliga rekord till 75.69. 

Det tar honom förbi Stefan Jönsson och Tomas Sjöström upp som sjua genom tiderna i Sverige. Ragnar har inte ens fyllt 21 än, och toppar världsårsbästalistan i grenen bland aktiva födda på 00-talet. 

Hela kastserien: 73.89, x, 74.59, 73.11, 75.69, x

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Julia Henriksson 3083
USA-tävlingar dominerar påsken

Under påskhelgen är det relativt lugnt på tävlingsfronten, men några svenskar passar på att testa den tidiga utomhusformen på andra sidan Atlanten. Bland annat får vi se Julia Henrikssons säsongspremiär på 100 och 200 meter.

LÄS MER
Vanessa Kamga25 (1)
Diskusguld till Vanessa: ”Det är coolt!"

Söndagen gav, utöver Thea Löfmans silvermedalj, ytterligare två medaljer till Sverige. Ett guld till Vanessa Kamga och ett brons till Jesper Arbinge. "Jag är så stolt över sättet jag tävlar", sa Vanessa Kamga efter tävlingen.

LÄS MER