Annons

Nu håller vi tummarna för Mondo och Carl – glöm inte att Jerringrösta!

Idrottsgalan (1)

FOTO: DECA TEXT&BILD

I kväll är det dags för Idrottsgalan och några spännande timmar för Svensk Friidrott. Armand Duplantis är nominerad i kategorierna Årets manlige idrottare och Årets prestation och Mondo kan även vinna Jerringpriset. Carl Bengtström är nominerad i kategorin Årets nykomling.

Annons

Idrottsgalan sänds av SVT och följande tider gäller:

18.45 – 20.00 SVT Play. Försnack.
20.00 – 22.30 SVT1/Play
22.30 – 23.00 SVT Play. Eftersnack.

Idrottsgalans hemsida kan du se samtliga kandidater.

Så deltar du i Jerringomröstningen

När det gäller Jerringomröstningen är webbröstningen nu stängd så från och med nu går det bara att rösta via SVT:s duo-app eller genom att ringa.

Numret för att rösta på Mondo Duplantis är 099-906 02 och på Radiosportens hemsida hittar du numret även till andra kandidater. Sammantaget återstår åtta namn.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Vanessa Kamga25 (1)
Diskusguld till Vanessa: ”Det är coolt!"

Söndagen gav, utöver Thea Löfmans silvermedalj, ytterligare två medaljer till Sverige. Ett guld till Vanessa Kamga och ett brons till Jesper Arbinge. "Jag är så stolt över sättet jag tävlar", sa Vanessa Kamga efter tävlingen.

LÄS MER