Annons
Nu börjar inomhus-VM: ”Ett taggat gäng”
29 FEBRUARI 2024 | 21:35

FOTO: DECA TEXT&BILD
Glasgow vibrerar av friidrottsyra – på förmiddagen fredagen den 1 mars drar inomhus-VM igång. Och först ut bland svenskarna är mångkamparen Bianca Salming: "Hon kan vara med och fajtas", säger Kajsa Bergqvist.
Annons
Fredag den 1 mars drar inomhus-VM i Glasgow igång och Sverige har en trupp på nio aktiva på plats i Skottland för att vara med och slåss om de fina placeringarna.
Förbundskapten Kajsa Bergqvist har under torsdagen varit på Emirates Arena och inspekterat de nylagda och snabba banorna.
– Det är ett taggat och glatt gäng som går in i IVM i morgon. Alla är friska och hela och vi ser fram emot tre intensiva tävlingsdagar med fina prestationer, säger hon.
Första svensk till tävling på fredagen är Bianca Salming som inleder sin femkamp med 60 meter häck. Hon hinner med hela tre grenar på förmiddagspasset, 60 meter häck, höjd och kula. De återstående två, längdhopp och 800 meter kör hon på kvällen. Kajsa Bergqvist tror att Biancas fina form, som hon visat tidigare under säsongen, kan räcka långt:
– Bianca har alla möjligheter att vara med och fajtas om hon har dagen, säger en positiv förbundskapten.
***
SVT startar sin sändning fredag klockan 11.00.
Här hittar du vår VM-guide med massor av information om mästerskapet och de tävlande svenskarna.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Wictor Petersson kom inte riktigt upp i de längderna som tidigare under säsongen, men hans serie räckte till en fin sjätteplats i kulfinalen i Nanjing: ”Sexa på VM är jag nöjd med även om jag ville mer”, sa han.
LÄS MER
Det var en taggad Samuel Pihlström med blicken mot medaljerna som sprang final på 1500 meter på inomhus-VM i Nanjing. Någon medaljplats blev det dock inte, men väl en femteplats: ”Jag gör några misstag på vägen”, sa han efter loppet.
LÄS MER