Annons
Nästpers av Wikström i Santa Pola
21 JANUARI 2024 | 14:30

FOTO: DECA TEXT&BILD
Carolina Wikström visade god form i Santa Pola där hon sprang halvmaran på 1:10:46, Upsalalöparens näst snabbaste insats på distansen. "Hade en sisådär dag och därför väldigt nöjd att klämma mig sub 71!", kommenterar Carolina.
Annons
Det finns fina svenskinsatser att rapportera från söndagens Mitja Marató Internacional Vila de Santa Pola. Inte minst fick Carolina Wikström ett fint kvitto.
Wikström, som missade Valencia Marathon i december på grund av sjukdom, var nu tillbaka på startlinjen och avverkade halvmaran i Santa Pola på 1:10:46 vilket räckte till en sjätteplats.
- Hade en sisådär dag och därför väldigt nöjd att klämma mig sub 71! Spanska lopp sviker sällan. Nu fortsätter maratonträningen med ytterligare två veckor här, skriver Carolina på Instagram.
Carolina som vill OS-kvala i maraton har nu siktet inställt på Sevilla maraton den 18 februari.
På placeringen efter Wikström i Santa Pola hittar vi namnen Carolina Johnson som sprang på 1:12:17, pers med 4 sekunder, och även på nionde plats är det svenskt i form av Johanna Bäcklund som passerade mållinjen efter 1:14:31, pers med 45 sekunder.
Etiopiskan Zewditu Aderaw var snabbaste kvinna med 1:07:59 och vassast bland männen var hennes landsman Andamlak Belihu som sprang på 59:59.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Karl Ottfalk hade en synnerligen bra dag i Leicester där det snabba loppet Podium 5K avgjordes. Han sprang på den sjätte bästa tiden genom tiderna i Sverige. Och i New York sprang Sarah Lahti en snabb halvmara.
LÄS MER
Under söndagens Lisbon Half Marathon förbättrade Abeba Aregawi det svenska rekordet på halvmaraton med nästan två minuter till 1:06:36. Senaste gången Abeba satte ett svenskt rekord var för tio år sedan, och nu satsar hon på en sensationell återkomst…
LÄS MER