Annons
Montler VM-åtta – "Tajmingen som inte sitter"
02 MARS 2024 | 12:54

FOTO: DECA TEXT&BILD
Thobias Montler hittade inte sin bästa hoppning på inomhus-VM i Glasgow och slutade åtta i längdfinalen. "Det är klart jag är besviken, men jag tar ändå med mig att jag kämpade därute. Det var svårt för jag har inte fått de förberedelserna man vill ha inför en viktig tävling", säger Thobias.
Annons
Thobias Montler har i vinter dragits med ryggbesvär och uppladdningen mot inomhus-VM blev långt ifrån optimal. Fina hopp på inomhus-SM i Karlstad väckte dock förhoppningarna inför mästerskapet i Glasgow, men väl på plats i Skottland funkade det inte riktigt för Ullevihopparen.
- Jag gick in med ett mindset att det skulle bli bra och jag gjorde det jag kunde, men det räckte tyvärr inte så långt, säger Thobias vars längstahopp mätte 7.80 och kom i den andra omgången.
Efter två omgångar var Montler femma i tävlingen, men i nästa omgång höjde sig ett par hoppare och passerade svensken. Skulle han vara bland de åtta som fick göra ytterligare tre hopp? Det blev en spänd väntan för Thobias, som till slut var sjua efter halva tävlingen.
I de tre återstående omgångarna försökte Thobias justera en del i ansatsen, men tyvärr blev det inga längre hopp den här dagen. Thobias hela serie lyder: 7.79 - 7.80 - 7.61 - X - X - 7.65.
- Det är inte i kroppen det saknas, det är mer känslan och tajmingen som inte sitter, summerar Thobias.
I toppen blev det väldigt tätt. Som så många gånger förr gick guldet till Miltiadis Tentoglou, som liksom silvermedaljören Mattia Furlani hoppade 8.22 i den första omgången. Greken segrade tack vare ett längre andrahopp, men pressades verkligen hårt av den unge italienaren. Bronset grejade jamaicanen Carey McLeod som hoppade 8.21.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Wictor Petersson kom inte riktigt upp i de längderna som tidigare under säsongen, men hans serie räckte till en fin sjätteplats i kulfinalen i Nanjing: ”Sexa på VM är jag nöjd med även om jag ville mer”, sa han.
LÄS MER
Det var en taggad Samuel Pihlström med blicken mot medaljerna som sprang final på 1500 meter på inomhus-VM i Nanjing. Någon medaljplats blev det dock inte, men väl en femteplats: ”Jag gör några misstag på vägen”, sa han efter loppet.
LÄS MER