Annons
Mondo kan utses till världens främste – röstningen fortsätter
05 NOVEMBER 2024 | 14:20

FOTO: DECA TEXT&BILD
Armand Duplantis är fortsatt med i matchen om att utses till världens främste manlige friidrottare 2024.
Annons
World Athletics omröstning gällande Årets friidrottare fortsätter. Nu har man vaskat fram totalt tolv finalister, två män och två kvinnor i de tre olika kategorierna som är löpgrenar (track), teknikgrenar (field) och tävlingar utanför arena (out of stadium).
Så småningom presenteras vinnarna och nu har även den sista röstningsomgången inletts där årets främste oavsett gren kommer att koras på herr- respektive damsidan.
Röstningen pågår fram till den 10 november och nu är det bara fansens röster som räknas. Läs mer och rösta här.
Armand Duplantis och grekiske längdhopparen Miltiadis Tentoglou är de två manliga finalisterna i kategorin teknikgrenar.
Här är de övriga finalisterna:
Kvinnor löpgrenar (arena)
Julien Alfred (Saint Lucia) – olympisk mästarinna 100 meter
Sydney McLaughlin-Levrone (USA) – olympiska mästarinna 400 meter häck
Män löpgrenar (arena)
Jakob Ingebrigtsen (Norge) - olympisk mästare 5000 meter
Letsile Tebogo (Botswana) – olympisk mästare 200 meter
Kvinnor teknikgrenar
Yaroslava Mahuchikh (Ukraina) – olympisk mästarinna höjd
Nafissatou Thiam (Belgien) – olympisk mästarinna sjukamp
Kvinnor, grenar utanför arena
Ruth Chepngetich (Kenya) – världsrekordhållerska maraton
Sifan Hassan (Nederländerna) – olympisk mästarinna maraton
Män, grenar utanför arena
Brian Pintado (Ecuador) – olympisk mästare 20 km gång
Tamirat Tola (Etiopien) – olympisk mästare maraton
Armand Duplantis utsågs nyligen till Årets friidrottare i Europa, en utmärkelse han erhöll även 2022 då han delade den med Jakob Ingebrigtsen.
Utmärkelsen som världens främste har Duplantis mottagit tre gånger: 2020, 2022 och 2023. I fjol frångick dock WA principen med att endast utse en (1) manlig och en (1) kvinnlig vinnare. Då utsågs tre vinnare hos de båda könen i kategorierna löpgrenar, teknikgrenar och tävlingar utanför arena. Detta väckte kritik och i år kommer röstningen att fortskrida tills vi har en manlig respektive kvinnlig vinnare oavsett gren.
Duplantis 2024 har kantats av idel framgångar, från IVM-guld i Glasgow i mars, via EM-guld i Rom till OS-guld i Paris i augusti plus en försvarad Diamond League-titel i september. På vägen dit slog han även sitt eget världsrekord inte mindre än tre gånger.
Alla vinnare i WA:s omröstning presenteras den 1 december i Monaco.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

När inomhussäsongens fyra SM-tävlingar summerats toppar Hässelby SM-pokalen på 115 poäng tack vare framför allt 21 medaljer. Men tre klubbar skuggar tätt bakom.
LÄS MER
Den gångna helgen krossade Abeba Aregawi det tidigare svenska rekordet på halvmaraton. Nu berättar den comebackande stjärnan om både loppet och sina planer framåt: "Jag siktar på att tävla både på kommande EM och på VM i Japan i sommar", säger hon.
LÄS MER