Annons
Melkers högsta på två år
28 JUNI 2021 | 01:00

FOTO: DECA TEXT&BILD
Örgrytes stavhoppare Melker Svärd Jacobsson gjorde på söndagen i tyska Leverkusen med 5.65 sitt bästa resultat sedan Lag-EM sommaren 2019. Och det var faktiskt nära att det hade blivit ytterligare halvannan decimeter:
Annons
Ty Melker Svärd Jacobsons tredje försök på 5.80 – 9 cm över utomhusperset och lika med den internationella OS-kvalhöjden – visade att kapaciteten definitivt fanns där.
Men man kan bli OS-behörig också på sin världsranking och i nuläget ligger Melker så högt i rankingen att han även utan ett 5.80-resultat kan komma att erbjudas en plats i den kvoten.
Även Turebergs Yolanda Ngarambe – som redan är formellt OS-behörig på sina 4:03 från Doha-VM 2019 – hade åkt till Leverkusen på jakt efter OS-meriterande resultat.
P g a skadeproblem startade Yolanda säsongen först med Sollentuna GP vilket innebar att hon hade bara ett par veckor på sig att visa form innan kvalperioden skulle ta slut. Och formen är i stigande:
I de två senaste tävlingarna har det blivit nya personliga årsbästa först i Karlstad GP på 800m (2:04.51) och sedan nu i Leverkusen på 1500m (4:12.69).
/ A. Lennart Julin
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Söndagen gav, utöver Thea Löfmans silvermedalj, ytterligare två medaljer till Sverige. Ett guld till Vanessa Kamga och ett brons till Jesper Arbinge. "Jag är så stolt över sättet jag tävlar", sa Vanessa Kamga efter tävlingen.
LÄS MER
Under European Throwing Cup på Cypern kastade MAI:s Thea Löfman till sig en silvermedalj i slägga i kvinnornas U23-klass. ”Det kommer att bli långt i sommar”, säger hon.
LÄS MER