Annons

Lova Perman tog hem dramatisk 800-metersfinal

Lova Perman 7187 Lova Perman knep guldet på 800 meter.

ISM i Växjö bjuder under lördagen på en mängd finaler, bland annat 800 meter och gång för män och kvinnor. Och målgången på kvinnornas 800 meter blev minst sagt dramatisk.

Annons

Lördagens tävlingar från inomhus-SM i Växjö öppnade med finaler i gång och sedan ramlade det på i en rask takt med bland annat 800 meter för både män och kvinnor. 

I den kvinnliga finalen på 800 meter fanns det flera löpare som kunde fajtas om medaljerna, bland annat junioren Carmen Cernjul från Spårvägen, Hälles Lova Perman och Alice Magnell Millán från Tjalve FIF. 

Loppet inleddes i makligt tempo så det skulle vara flera som hade krafter kvar in på det sista varvet. Sista varvet gick riktigt fort och med 100 meter kvar gick Lova Perman upp i ledning men Alice Magnell Millán kom ikapp på insidan och fällde sig och ramlade in över mållinjen. Hon lyckades dock inte komma om Lova Perman som kunde ta hem guldet på 2:11.85, två hundradelar före silvermedaljören Alice. Trea kom Carmen Cernjul på 2:12.12.

– Det är så hemskt och så kul med mästerskap. Det var så öppet, man visste att alla kunde vara med. Så kom vi i mål och så var det så jämnt. Jag hade absolut ingen aning om att de kom bakifrån. Det var så spännande och så kul, sa en omtumlad Lova Perman efter loppet. 

Habtom Asgede ohotad

Annons

Storfavoriten på 800 meter, Andreas Kramer, var förkyld under ISM-helgen och ställde in sin medverkan. På plats fanns dock flera andra starka löpare, som till exempel Hässelbys Habtom Asgede, som knep guldet i Uddevalla i somras före just Andreas Kramer. 

Habtom gick också upp i ledning direkt i loppet, men han hade hela fältet med sig i rygg upp till 400 meter.

Fältet började spricka upp lite med 200 meter kvar när farten skruvades upp. Hässelbylöparen gick ifrån och sprang i mål som ohotad guldmedaljör på tiden 1:52.24. Bakom honom spurtade Jakob Zäll och Kevin Bodén till sig varsin medalj. Silver till Jakob som sprang på 1:52.62 och brons till Kevin på 1:52.79. 

Favoriterna tog guld i gång

Första finalen på lördagens ISM-tävlingar var 5000 meter gång för herrar. Det var en rejäl spridning på åldrarna i startfältet, allt från blott 17 år unga Hampus Otterborg som vann SM i Uddevalla i somras, till Birger Fält, född 1968, som sitter på rejält med rutin.

Annons

Det var också Hampus Otterborg från Team Ultrasweden LK som gick upp i tät direkt i loppet och satte upp ett högt tempo. Klar tvåa var Borås LK:s Tobias Andervang och sedan var det en tätare kamp om de övriga placeringarna i loppets inledning.

Det var aldrig någon som kunde hota Hampus i hans guldjakt. Han kom i mål på 22:30.46, nästan två minuter före silvermedaljören Tobias Andervang, 24:24.02. Bronset gick till veteranen Birger Fält på 25:07.91. 

De kvinnliga gångarna gick 3000 meter och det var fem kvinnor till start. Det blev en av favoriterna till guldet, Monica Svensson från Växjö AIS, som tog täten direkt när starten gick och satte kurs mot guldet.

Det blev aldrig någon som utmanade Monica om guldet. Hon kunde gå i mål som segrare på 14:31.92. Silvermedaljören Eleonora Olmats från Umara SC kom i mål på tiden 15:49.37 och bronset gick till Eskilstuna FI:s Nashieli Karlström på 17:01.92.

***

Annons

Till lördagens sändning på Friidrottskanalen. 

Till söndagens sändning på Friidrottskanalen. Start klockan 10.50.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Fabian Delryd 2241
Tuffa SM-dueller i stav och höjd

Det var hårda dueller in i det sista i såväl kvinnornas stavtävling som männens höjdtävling. Och segrande ur duellerna gick Kajsa Roth och Fabian Delryd.

LÄS MER