Annons
Lag-brons till Sverige under Virtus-EM i halvmaraton
14 APRIL 2025 | 09:33

Under söndagen avgjordes Virtus-EM i halvmaraton i italienska Genua och de svenska herrarna fick lämna Italien med varsin bronsmedalj från lagtävlingen.
Annons
Det blev en bronsmedalj till det svenska laget i herrtävlingen när Virtus-EM i halvmaraton avgjordes under söndagen. De fyra löparna gjorde riktigt fina tider och allra bäst lyckades Tjalve FIFI:s Adam Hellberg som slog till med ett nytt svenskt rekord, 1:16:47.
Den tiden räckte till en fjärdeplats och på platsen bakom honom kom Rhens BK:s Martin Jansson som sprang på 1:18:07. På åttonde plats kom Sebastian Pollack från Svaide Roma SOK med tiden 1:20:47, vilket var nytt personligt rekord, och tia blev Victor Häggh från Enhörna IF som sprang på 1:23:15.
Sammantaget räckte det alltså till en bronsmedalj.
Lag-guldet gick till Portugal och silvret till hemmanationen Italien.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Ett guld och två brons, det blev medaljfacit för den svenska truppen när Virtus-IEM avslutades i finska Esbo under söndagen. "Över förväntan", säger landslagsledare Magnus Olsson.
LÄS MER
På lördag inleds Virtus-IEM i Esbo, Finland. Sverige har skickat en trupp bestående av sex aktiva som tillsammans kommer att göra 16 starter.
LÄS MER