Annons
Ingen final för Henriksson – ”Nöjd med säsongsbästa”
09 MARS 2025 | 16:41

FOTO: DECA TEXT&BILD
Julia Henriksson lyckades inte ta sig till final på 60 meter vid inomhus-EM. Hon slutade åtta i den andra semifinalen med ett nytt årsbästa på 7.26. "Med tanke på hur jag inledde säsongen är 7.26 väldigt bra," säger Julia Henriksson.
Annons
På avslutningsdagen av inomhus-EM i Apeldoorn tog sig Julia Henriksson vidare till semifinal på 60 meter under förmiddagen, tack vare sitt nya årsbästa på 7.27. Väl i semin tog det stopp för Malmösprintern, som slutade åtta i den andra semifinalen där hon sänkte sitt årsbästa med ytterligare en hundradel till 7.26.
– Jag är otroligt nöjd med säsongsbästa idag. Jag hade som målsättning att gå under 7.20, men samtidigt ser jag att formen är på uppåtgående. Med tanke på hur jag inledde säsongen är 7.26 väldigt bra. Jag vet att jag kan springa snabbare, men vi har en sommar framför oss med mina huvudgrenar, säger Julia Henriksson.
De två första löparna i mål och de där utöver två snabbaste tiderna tog sig till final. För att avancera på tid krävdes 7.10. Det svenska rekordet på 60 meter innehas av Linda Haglund med 7.13, satt 1978.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Wictor Petersson kom inte riktigt upp i de längderna som tidigare under säsongen, men hans serie räckte till en fin sjätteplats i kulfinalen i Nanjing: ”Sexa på VM är jag nöjd med även om jag ville mer”, sa han.
LÄS MER
Det var en taggad Samuel Pihlström med blicken mot medaljerna som sprang final på 1500 meter på inomhus-VM i Nanjing. Någon medaljplats blev det dock inte, men väl en femteplats: ”Jag gör några misstag på vägen”, sa han efter loppet.
LÄS MER