Annons
Inga toppresultat av svenskarna i Ungern
08 AUGUSTI 2022 | 21:00

FOTO: DECA TEXT&BILD
Tävlingen i ungerska Székesfehérvár kom endast två dagar efter urladdningen i diskusfinalen på SM för Ståhl och Pettersson samtidigt som Armand Duplantis hoppade 6.10 i Polen och ingen av de tre svenskarna lyckades prestera resultat i samma nivå.
Annons
Flera hoppare rev ut sig tidigt i stavtävlingen och när ribban höjdes till 5.80 var det bara Duplantis och Renaud Lavillenie kvar i tävlingen. Lavillenie rev ut sig på den höjden och efter att ha klarat 5.80 höjde Duplantis direkt till 6.01 utan att klara.
– Det var utmamnde med klurig vind, ena sekunden var det motvind sen sidvind eller medvind. Energin fanns inte riktigt där för Mondo idag, sa Helena Duplantis till Viaplay.
Världsmästaren Kristjan Ceh punkterade diskustävlingen i första omgången med ett kast på 71.23, hans näst längsta i karriären. Daniel Ståhl blev bäste svensk på en tredjeplats med 67.01 i fjärde kastet, Simon Pettersson slutade femma med 64.08.
Se alla resultat från Székesfehérvár.
/Filip Lööv
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Söndagen gav, utöver Thea Löfmans silvermedalj, ytterligare två medaljer till Sverige. Ett guld till Vanessa Kamga och ett brons till Jesper Arbinge. "Jag är så stolt över sättet jag tävlar", sa Vanessa Kamga efter tävlingen.
LÄS MER
Under European Throwing Cup på Cypern kastade MAI:s Thea Löfman till sig en silvermedalj i slägga i kvinnornas U23-klass. ”Det kommer att bli långt i sommar”, säger hon.
LÄS MER