Annons
Fyra svenska friidrottare redan klara för OS i Paris
21 NOVEMBER 2023 | 15:05

FOTO: DECA TEXT&BILD
Redan nu börjar namn på OS-aktuella svenskar trilla in. Idag presenterades de första fyra friidrottarna som ska få starta i de olympiska spelen i Paris nästa år.
Annons
De första namnen till den svenska OS-truppen är presenterade. Presentationen sändes live på Svenska olympiska kommitténs Instagram och TikTok under tisdagseftermiddagen. Just nu befinner sig ett stort gäng aktiva som siktar mot OS på Fuerteventura på SOK:s Olympic Camp där de bland annat har träningsläger och lär känna varandra bättre.
Bland de fyra uttagna friidrottarna hittar vi två som har guldmedaljer från Tokyo att försvara, nämligen Armand Duplantis och Daniel Ståhl. De andra två är Perseus Karlström och Thobias Montler.
Armand Duplantis, stavhopp
Daniel Ståhl, diskus
Perseus Karlström, gång
Thobias Montler, längdhopp
Friidrottstävlingarna under de Olympiska spelen i Paris börjar den 1 augusti 2024 och fler namn till den svenska truppen kommer att presenteras längre fram.
Läs mer om nomineringsgränserna till OS i Paris här.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Wictor Petersson kom inte riktigt upp i de längderna som tidigare under säsongen, men hans serie räckte till en fin sjätteplats i kulfinalen i Nanjing: ”Sexa på VM är jag nöjd med även om jag ville mer”, sa han.
LÄS MER
Det var en taggad Samuel Pihlström med blicken mot medaljerna som sprang final på 1500 meter på inomhus-VM i Nanjing. Någon medaljplats blev det dock inte, men väl en femteplats: ”Jag gör några misstag på vägen”, sa han efter loppet.
LÄS MER