Annons
Emilia Sjöstrand på pallen och Angel Richmore femma i NCAA
09 JUNI 2024 | 15:09

FOTO: DECA TEXT&BILD
Sista finaldagen på NCAA-finalerna i USA är över och vi kunde kontastera att det blev ytterligare en svensk pallplats genom Emilia Sjöstrand i tresteget och en fin femteplats för Angel Richmore i sjukampen.
Annons
NCAA-säsongen är över för i år och sedan tidigare hade vi en svensk på pallen, Axelina Johansson som kom trea i kula. Natten till söndag var det pallkänning för ytterligare en svenska, nämligen Emilia Sjöstrand som tävlar för St José och som hoppade final i tresteg.
Hennes längsta hopp mätte 13.87, endast fem centimeter från pers.
Vann gjorde Texas Ackelia Smith som hoppade 14.52.
Angel Richmore avslutade sin sjukamp under lördagen och hon hade en bra andradag och slutade som femma på 5869 poäng, vilket var nytt personligt rekord med 92 poäng.
Under andra dagen hoppade hon 5.96 i längd, kastade 37.94 i spjut och sprang 2:21.31 på 800 meter, karriärens hittills snabbaste 800-meterslopp.
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Söndagen gav, utöver Thea Löfmans silvermedalj, ytterligare två medaljer till Sverige. Ett guld till Vanessa Kamga och ett brons till Jesper Arbinge. "Jag är så stolt över sättet jag tävlar", sa Vanessa Kamga efter tävlingen.
LÄS MER
Under European Throwing Cup på Cypern kastade MAI:s Thea Löfman till sig en silvermedalj i slägga i kvinnornas U23-klass. ”Det kommer att bli långt i sommar”, säger hon.
LÄS MER