Annons

Elfteplats för Lovisa i femkampen – "Försökt att njuta"

Lovisa Karlsson 3010 Lovisa Karlsson nosade på sitt personliga rekord i femkampen.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Lovisa Karlsson genomförde sin femkamp på inomhus-EM under söndagen och slutade på en elfteplats, bara åtta poäng från sitt personliga rekord. "Jag känner att jag är i jättebra form, men jag får det inte att stämma", säger Lovisa.

Annons

Högby IF:s Lovisa Karlsson var en av 14 deltagare i kvinnornas femkamp på inomhus-EM i Apeldoorn.

Den inledande grenen, 60 meter häck, är vanligtvis Lovisas starkaste. Hon gjorde ett bra lopp och sprang i mål som trea på 8.20, åtta hundradelar över sitt personliga rekord.

I andra grenen, höjd, blev det en missräkning där hon stannade på 1.66, fyra centimeter sämre än i sin personliga-rekord-serie. I kula stötte hon som längst 12.78 och i längd hoppade hon 6.23, där hon hade ett övertrampshopp som var över 6.50.

På avslutande 800 meter tog hon sig för första gången under 2:20 inomhus, med ett resultat på 2:19.29. Totalpoängen skrevs till 4357, vilket var åtta poäng från hennes personliga rekord, och räckte till en elfteplats i tävlingen.

– Femkampen har varit tuff, jag har kämpat hela dagen. Jag känner att jag är i jättebra form, men jag får det inte att stämma. Jag har ändå försökt att njuta och ta en gren i taget. Efter höjdhoppet kände jag att jag fortfarande hade möjlighet att sätta pers och göra ett bra resultat. Jag trodde verkligen att jag skulle hoppa långt i längd, men jag är väldigt nöjd med 800 meter, säger Lovisa Karlsson.

Annons

Vann gjorde storfavoriten Saga Vanninen från Finland, som förbättrade sitt nationsrekord till 4922 poäng. Sofie Dokter från värdnationen Nederländerna tog silver med 4826 poäng, och Kate O'Connor från Irland tog brons efter ett starkt avslutande 800-meterslopp. O'Connors nya nationsrekord skrevs till 4781 poäng.

Här hittas alla resultat

Här är vår IEM-guide

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Engla Nilsson 1TW 6356 2665
Sensationellt höjdbrons till Engla – "Helt obeskrivligt"

Engla Nilsson stod för den största svenska skrällen under inomhus-EM i Apeldoorn när hon knep bronset i kvinnornas höjdfinal på det nya personliga rekordet 1.92. "Jag hoppas att alla får uppleva den här känslan någon gång i livet", säger Engla Nilsso…

LÄS MER