Annons
DL-segrar för Mondo och Ståhl
04 JULI 2021 | 18:00

FOTO: DECA TEXT&BILD
Armand Duplantis och Daniel Ståhl bjöd på show framför svenska fansen på BAUHAUS-galan i Stockholm. Båda stod för världsresultat och segrade i respektive gren.
Annons
Mondo stod för lysande hoppning och vann på 6.02 – en höjd han var felfri över. Trots att Sam Kendricks och Renaud Lavillenie båda hoppade på hög nivå och fixade 5.92. Mondo var högt över 6.02 och det var många som började prata världsrekord på Stadion efter det.
Och mycket riktigt la Mondo upp ribban på 6.19, precis som i Oslo i torsdags. Första försöket var det enda riktiga han fick på, men var aldrig riktigt nära. De två efterföljande hoppen avbröt han halvvägs uppe i luften, så den svenska världsstjärnan får vänta lite till på att putsa sitt eget rekord. Däremot blev det nytt Stadionrekord!
– Jag hoppas att det här var en smygtitt av hur OS-finalen kommer se ut. Stockholms Stadion känns som min hemmaplan, så jag ville verkligen visa upp bra hoppning för svenska publiken, säger Mondo till SVT.
Även Ståhl briljerade. Två kast över 68 meter – det längsta 68.64. Och med det var han dryga två meter före Ceh och Gudzius – stora OS-konkurrenter när det snart bär av mot Tokyo.
Det var alltså svenskarnas andra raka Diamond League-seger inom loppet av tre dygn.
/Gustav Orbring
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Söndagen gav, utöver Thea Löfmans silvermedalj, ytterligare två medaljer till Sverige. Ett guld till Vanessa Kamga och ett brons till Jesper Arbinge. "Jag är så stolt över sättet jag tävlar", sa Vanessa Kamga efter tävlingen.
LÄS MER
Under European Throwing Cup på Cypern kastade MAI:s Thea Löfman till sig en silvermedalj i slägga i kvinnornas U23-klass. ”Det kommer att bli långt i sommar”, säger hon.
LÄS MER