Annons
Daniel Ståhl klar för Göteborg GP
24 MAJ 2021 | 14:00
I Folksam Grand Prix-serien i fjol kastade Daniel Ståhl 71.36 i Sollentuna, och I fredags blev det klart att han kommer till Göteborg GP den 2 juni.
Annons
På onsdag nästa vecka kommer den första av tre Folksam GP-tävlingar att hållas på Slottskogsvallen i Göteborg. Delta kommer bland annat Ragnar Carlsson, Fanny Roos, Simon Pettersson och Kalle Berglund att göra, men i fredags blev det även klart att Daniel Ståhl kommas finnas med i startlistorna.
Från och med 1 juni kommer det också finnas möjlighet för 500 åskådare i publiken, vilket Daniel Ståhl ser väldigt positivt på.
– Det betyder ju mycket, och det är extremt viktigt för alla idrottare med fullsatta arenor. Jag är ju van vid arenor med 30 000 åskådare på stora tävlingar. Så om det kommer 500 pers i stället för åtta så är det ju guld, säger Daniel Ståhl till GP.
Här startfältet i manliga diskustävlingen:
Simon Pettersson
Robert Urbanen
Greg Thompson
Ola Stunes Isene
Sven Martin Skagestad
Daniel Ståhl
Jakob Gardenkrantz
Lawrence Okoye
/Lukas Nordén
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Söndagen gav, utöver Thea Löfmans silvermedalj, ytterligare två medaljer till Sverige. Ett guld till Vanessa Kamga och ett brons till Jesper Arbinge. "Jag är så stolt över sättet jag tävlar", sa Vanessa Kamga efter tävlingen.
LÄS MER
Under European Throwing Cup på Cypern kastade MAI:s Thea Löfman till sig en silvermedalj i slägga i kvinnornas U23-klass. ”Det kommer att bli långt i sommar”, säger hon.
LÄS MER