Annons
Dags för Castorama!
25 AUGUSTI 2021 | 16:00

FOTO: DECA TEXT & BILD
Nu på lördag, den 28 augusti, drar den 41:a tävlingssäsongen av Castorama igång.
Annons
Hösten är snart här och därmed är det dags för Castorama. Nu på lördag startar den 41:a upplagan av den klassiska kastmångkampen som är öppen för alla friidrottare som representerar föreningar anslutna till SFIF.
Tävlingsperioden sträcker sig från 28 augusti till 12 oktober.
Hur går Castorama till?
Castorama är en fyrkamp beståendes av kula, diskus, spjut och slägga. Deltagarna får fyra försök i vardera gren, varpå resultaten i alla grenar konverteras till poäng som man sedan adderar för att få den slutgiltiga poängsumman.
Ifjol vann Spårvägen lagtävlingen för nionde året i rad, men föreningen utmanades rejält. I mitten av september registrerade Hässelby ett nytt rekord för lag, men en månad senare återtog Spårvägen rekordet. Individuellt var Malmös AI:s Fanny Roos och Hässelby IK:s Simon Pettersson vassast 2020.
HÄR hittar du mer information om Castorama!
/Lukas Nordén
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Söndagen gav, utöver Thea Löfmans silvermedalj, ytterligare två medaljer till Sverige. Ett guld till Vanessa Kamga och ett brons till Jesper Arbinge. "Jag är så stolt över sättet jag tävlar", sa Vanessa Kamga efter tävlingen.
LÄS MER
Under European Throwing Cup på Cypern kastade MAI:s Thea Löfman till sig en silvermedalj i slägga i kvinnornas U23-klass. ”Det kommer att bli långt i sommar”, säger hon.
LÄS MER