Annons
Bianca över 6000 poäng
03 JULI 2022 | 20:50

FOTO: DECA TEXT&BILD
Under Sollentuna Combined Events Challenge var Bianca Salming på väg mot en riktigt bra serie som till slut landade på precis över 6000 poäng.
Annons
Efter att under första dagen slagit två personliga rekord och legat 20 poäng före sin bästa-serie fanns förhoppningar om ett nytt personbästa i sjukamp för Bianca.
Tre stabila grenar på söndagen utan att få samma lyft som under första dagen resulterade i en slutpoäng på 6012 för Bianca från hemmaklubben Tureberg. 5.51 i längd var årsbästa och i spjut gjorde hon säsongsdebut med att kasta 48.43. På avslutande 800 meter var Bianca överlägsen och gick i mål på 2:13.16. Högbys Lovisa Karlsson fick till slut ihop 5658 poäng och slutade på en tredjeplats.
Biancas poäng borde föra upp henne några placeringar på kval-rankingen inför EM i München.
Långt i spjut av Fredrik
Fredrik Samuelsson fortsatte att göra en stabil comeback under tiokampens andra dag och slutade på 7821 poäng. 4.82 i stav och 61.31 i spjut är personlig toppnivå för Fredrik som efter helgens tävlingar ser ut att vara tillbaka på allvar.
Se alla resultat från Sollentuna Combined Events Challenge
/Filip Lööv
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Söndagen gav, utöver Thea Löfmans silvermedalj, ytterligare två medaljer till Sverige. Ett guld till Vanessa Kamga och ett brons till Jesper Arbinge. "Jag är så stolt över sättet jag tävlar", sa Vanessa Kamga efter tävlingen.
LÄS MER
Under European Throwing Cup på Cypern kastade MAI:s Thea Löfman till sig en silvermedalj i slägga i kvinnornas U23-klass. ”Det kommer att bli långt i sommar”, säger hon.
LÄS MER