Annons

Årsbästa av Fanny Roos i kula – 19.29

18.37 mätte Fanny Roos längsta stöt för onsdagskvällen.

FOTO: DECA TEXT&BILD

Det händer mer i friidorttsvärlden än U23-EM den här veckan. På Bottnarydskastet förbättrade Fanny Roos sitt årsbästa till 19.29. Vid Ölandsspelen i Högby gick Lovisa Karlsson in som nia genom tiderna i Sverige på 100 meter häck med tiden 13.37.

Annons

På Lag-SM i Sollentuna för en vecka sedan kom säsongs första stöt över 19 meter för Fanny Roos. I Bottnaryd hade hon en serie med flera stötar runt 18.50 där fullträffen 19.29 kom i den tredje omgången, en förbättring av hennes resultat från Sollentuna med nio centimeter. Årsbästa blev det även för Wictor Petersson i en manliga kultävlingen med 19.82.

Lovisa Karlsson visade att hon är tillbaka efter en tuff period med skador och gick med 13.37 på 100 meter häck in som nia genom tiderna i Sverige. Hennes tidigare personliga rekord satt 2020 var 13.62, en sänkning med en kvarts sekund.

Se alla resultat från Bottnarydskastet.

Se alla resultat från Ölandsspelen.

Svensk Friidrott Kommunikation

Text:

Kommunikationsavdelningen

kommunikation@friidrott.se

Annons

Annons

Relaterade nyheter

Vanessa Kamga 880 9672 1524
Sverigebästa i diskus av Vanessa Kamga

Diskuskastaren Vanessa Kamga imponerade under säsongens första inomhustävling. Hässelbykastaren var nära att nå 60 meter när diskusen landade på 59.86 – det längsta kastet inomhus genom tiderna av en svensk.

LÄS MER
Thobias Montler WIT 2023
Thobias Montler åter över åtta meter

Thobias Montler fortsätter att visa fin form. Med ett hopp på World Indoor Tour i Torún som mätte 8.03 kunde han konstatera att han fått till ytterligare ett hopp över åtta meter den här säsongen.

LÄS MER