Annons
20.00: Bänka er för Idrottsgalan!
17 JANUARI 2022 | 13:00

Ikväll är det dags för den årliga Idrottsgalan där de svenska idrottshjältarna ska hyllas för fjolårets prestationer och framgångar. Strålkastarljuset kommer ofta att riktas mot Svensk Friidrott.
Annons
Idrottsgalan sänds i SVT1 och SVT Play med start 20.00 och under kvällen kommer priser som vanligt att delas ut i en rad kategorier.
Under sändningens gång kan tittarna även delta i den sista röstningsomgången gällande Jerringpriset, där två friidrottare – OS-mästarna Armand Duplantis och Daniel Ståhl – fortsatt är med i kampen.
Svensk Friidrott har även nomineringar enligt följande:
Årets manliga idrottare: Armand Duplantis och Daniel Ståhl
I denna kategori finns även Peder Fredricson, ridsport, och Nils van der Poel, skridsko.
Årets nykomling: Maja Åskag
Andra aktiva som kan föräras titeln är Oliwer Magnusson, freeskiing, Maja Stark, golf, och Ebba Årsjö, alpint (parasport).
Årets ledare: Vésteinn Hafsteinsson
Övriga kandidater här är Henrik Ankarcrona, ridsport, Peter Gerhardsson, fotboll, och Johannes Lukas, skidskytte.
HÄR på SVT:s sajt kan ni läsa mer om kvällens gala.
/Mathias Karlsson
Annons
Annons
Relaterade nyheter

När inomhussäsongens fyra SM-tävlingar summerats toppar Hässelby SM-pokalen på 115 poäng tack vare framför allt 21 medaljer. Men tre klubbar skuggar tätt bakom.
LÄS MER
Den gångna helgen krossade Abeba Aregawi det tidigare svenska rekordet på halvmaraton. Nu berättar den comebackande stjärnan om både loppet och sina planer framåt: "Jag siktar på att tävla både på kommande EM och på VM i Japan i sommar", säger hon.
LÄS MER