Annons

Tre medaljdagar på inomhus-SM i Växjö 2025

Henrik Larsson 2980 Foto: DECA TEXT&BILD

I helgen avgjordes inomhus-SM i Telekonsult Arena i Växjö och dit det var nästan fyrahundra föramälda deltagare som skulle göra över femhundra starter under dagarna tre.

Annons

DAG 1 – Leo tog Vikt-brons

Ett SM-brons svarade Västeråskastaren Leo Bystedt för i Viktkastning. Viktkastningen som avgjordes i Tipshallen, ligger vägg-i-vägg med Telekonsult Arena. Och där det var uppdukat för tävling. Och där Leo i första omgången tog ledningen i tävlingen med ett kast på 18.15, något som han sedan ökade på i två omgångar och slutade på 18.65. Det gav alltså ett brons med seger för Hugo Sörby från Upsala IF med 19.53.

Notera att Västerås hade tre kastare, likt Upsala IF, med bland de totalt sju kastarna. Alfons Haals fyra på 17.57 och Johannes Nilsson sjua med 15.56.

 

Leo Bystedt

Annons

I den kvinnliga viktkastningen var det minst sagt dramatiskt och då i kampen om bronset. Inför sista omgången var det bara centimetrar som skilde de tre tjejerna åt och Sara Forssell från IF Göta var en i trion. Men i sista kastet slår Hammarbys Grete Ahlberg till med 20.43 och tar med det bronset. Sara femma centimetern från fjärdeplatsen med sina 19.73. SM-guldet till Patricia Kamga på nya svenska juniorrekordet 22.63 före storasyrran Vanessa på 21.89.

 

I övrigt var det mest kval och försök.

Till final tog sig...

...Evelina Olsson, IFK Sunne, och Filippa Engström, Västerås på 60 meter med tiden 7,57/7,56,

Annons

...Emilia Malmehed, IF Göta, i kula med 14.52.

...Henrik Larsson, IF Göta, med 6,82 och heatseger.

...Gustav Malmkvist, Kartrineholms SK,och Melwin Lycke Holm, Kils AIK, med 2.00 i höjd.

 

DAG 2 - ”Henke-guld” efter lång väntan

Annons

Den snabbaste grenen att avgöra var 60 meter herrar, där segertiden blev 6,63 för IF Götas Henrik Larsson. Men. Det var ändå den grenen som tog längst tid att få klart en resultatlista, då Henrik först diskas för tjuvstart. Han får springa finalen, som det heter, under protest. Sedan blir det ett möte för tävlingsjuryn och som tittat på filmer samt intervjuar flera stycken. Och det tas ett beslut där man godkänner den protest som IF Göta lämnats in. Och Henrik får det väl förtjänta guld. Men det är klart att ha en diskningshot över sig gör ju inte att man till hundra procent kan fokusera på sin tävling.

 

Henrik Larsson

Pallen M 60m

Guld blev det också för Maja Åskag, Råby Rekarne FFI, och där alla hennes fyra godkända hopp i tävlingen var längre än vad tvåan hade. Maja inledde med 13.30 och fick sedan i andra omgången upp segerlängden på 13.63. Notera också att Johanna Sundén, Västerås FK, med 12.17 tog hem en åttondeplats.

Annons

Maja Åskag

Mer dramatiskt var det i herrarna höjdhopp, där det blev som väntat, en duell mellan Fabian Delryd, Täby IS, och Melwin Lycke Holm, Kils AIK. Båda visade fin form och där det till sist blev 2.19 för Fabian och Melwin som tvåa på tangerade årsbästat 2.17. Och med riktigt bra försök på 2.19 för Melwin. Därmed silver till Kils AIK och för Melwin är ju Växjö lite halft hemmaplan då morföräldrarna bor där..

Melwin Lycke Holm

Annons

Dessutom var Gustav Malmkvist elva på 1.95 och fick inte alls det att stämma lika bra som under kvalet. Men Gustav har ju bytt hoppfot och får nog finna sig i att det blir lite av berg-å-dalbanehoppning innan han satt den nya tekniken.

 

I den kvinnliga finalen på 60 meter blev det något av en match i match mellan de två tjejerna från Södra Svealand - Filippa Engström och Evelina Olsson. Och det blev minst sagt jämt då båda får tiden 7,63. När man synar tusendelarna i deras tider så är det 7,627 för Filippa och 7,628 för Evelina, vilket innebär att Filippa tar femteplatsen i en final som vinns av Julia Henriksson från MAI på7,31,

Medalj blev det till Eskilstuna FI och då på 3000 meter gång för kvinnor. Det var Nashieli Karlström som tog brons med 17.01,92 och med klubbkamraten Linda-Louise Köld Johansson somt fyra på 19.32,77. Vann gjorde Monica Svensson, Växjö AIS, som hade 14.31,92 efter att värmt upp med att vara domare i herrloppet innan hon själv gick sin final.

Annons

 

Och för Emilia Malmehed, IF Göta, blev det en sjundeplats i kulfinalen på 14.87 med seger för Fanny Roos från MAI på 18.28.

Notera också att till final via kval tog sig...

...Maja Åskag, Råby Rekarne, med 6.38 och en comebackande Emilia Kjellberg, IF Göta, med 5.75.

 

Annons

DAG 3 – Maja överst på pallen igen

Det blev en dubbel för Maja Åskag, som hade med sig ett trestegsguld in i längdfinalen, men som pressades hårt av landslagskollegan Lovisa Karlsson från Högby. För i den sista omgången fick Lovisa på ett riktigt fint hopp och det blev riktigt spännande att följa mätningen. Det skulle visa sig att det fattades ynka två centimeter upp till Majas vinnarhopp på 6.47. Så Maja kunde andas ut och kvittera ut sitt andra SM-guld för helgen. Med silvret till Lovisa, som vann 60 meter häck istället.

Femma i finalen slutade Emilia Kjellberg, Göta, som alltså gjorde comeback efter skada. Hon fick upp 5.97 som längst.

Och nästa år, det vill säga 2026, så avgörs inne-SM SAMT ungdomsklassen för 17-åringar, i Sätra Hall söder om Stockholm den 27 februari – 1 mars.. 

PARA

Annons

Sedan flera år tillbaka så är Para-SM involverad i FriidRotts-SM, både utomhus och som nu inomhus.

Där det blev två guldmedaljer för Nyakuan Kaug Gai, Eskilstuna FI, i klassen kvinnor I-20 och det efter personbästat 7.49 i kula. Där man använder fyrakilos kulan. Och där det andra guldet kom på 200 meter under avslutningsdagen med 30,59 på 200 meter efter en stark avslutning. Nyakuan var också tvåa på 60 meter med 9,45 samt tog brons i längdhopp på personbästat 3.52.

Nyakuan Kaug Gai

Och i klassen R-71 var Marika Vaihinger, Karlskoga FI, etta med 20,58 samt tvåa på 800 meter med 5.22,24.

Annons

Medan i herrarnas rullstolsklass så hade Karam Samuel, Västerås FK, 2.50,50 på 800 meter. Men där hade nog tiden blivit ännu bättre om det inte krånglade med stolen i kurvorna och det blir ju några stycken på 800 meter då det är tvåhundrametersvarv.

I män R-stående så blev det 10,25 på 60 meter och en andraplats för Albin Janderberg från Västerås FK samt seger på 200 meter 34,98 och i längdhopp på 3.44.

Personbästan blev det när Axel Colling, Västerås FK, i klassen R-72 tog hem segern på 60 meter med 12,70, men pressades hela vägen in över mållinjen av Upsala IF´s Pontus Ståfors vars silvertid var 13,11. I samma klass, men då gällde det 800 meter, tog Wiktor Hanssen, Råby Rekarne FFI, hem segern med 3.31,22.

Slutligen så visade Victor Häggh, Enhörna IF, ett taktiskt sinne, när han kör en ”kick-down” med några var kvar av I-20 finalen för män på 3000 meter. Victor och Martin Jansson, Rehns BK, som har tävlat mot varann ett otal gånger genom åren. De håller samman under större delen av lopp, men så trycker Victor till och rusar mot mål för att avgöra duellen om SM-silvret. Och väl i mål kan konstatera att han slår ett nytt personbästa med tiden 10.04,79. Vann finalen gjorde Adam Hellgren från Tjalve FIF på 9.17,46.

I-20 3000m

Annons

Resultat:
https://easyrecord.se/result?NmhEyy

 Text och Bild: DECA TEXT&BILD

Annons

Annons

Relaterade nyheter

M75 7946
Medaljregn över Södra Svealand på Veteran-NM 2025

I Hvam, en ort i Lilleströms kommun, avgjordes nordiska mästerskapen för veteraner i Nes Arena och som är en kombi arena med ett plastgolv i mitten av raksprintbanorna. Lite speciellt och påminner om hallarna i Bollnäs och Karlskrona.

LÄS MER