Annons
Maja VM-FEMMA i Kina 2025
24 MARS 2025 | 12:06

Med dubbla internationella mästerskap under den korta vintersäsongen, så kunde man ställa sig frågan om man orkade med att köra både inne-EM och inne-VM.
Annons
På den frågan svarade Maja Åskag från Råby Rekarne FFI JA.
För på något annat sätt kan man inte tolka hennes strålande insats på inne-VM i kinesiska Nanjing.
Maja och Hellastjejen Emma Sjöstrand var bland de tretton tjejer som fanns med i finalen och där Maja var den som efter fyra omgångar fick hoppa vidare bland de tio.
Och sedan även bland de sex hoppare som efter den femte omgången fick vara med i sista omgången.
Maja låg ett tag fyra, men blev passerad, på slutat och slutade femma på 14.01. En strålande insats av distriktsrekordhållerskan från Södra Svealand.
Och det efter hoppserien 13-80-13.83-14.01-X-13.94-X. Vann VM-guldet gjorde en överlägsen Leuanis Pérez från Kuba på 14.93. Men det var faktiskt bara 28 centimeter upp till pallen för Maja och delar man det på de tre stegen så är det ju bara dryga nio centimeter per steg. Om man nu kan räkna så.
Notera också att Anders Möller, IF Göta, coachade Maja under finalen.
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Åsbro GoIF och Stocksäters IF bjuder in till en mångkamp inomhus i Tybblelundshallen, Örebro, 26 april 2025.
LÄS MER
Glanshammars IF inbjuder till DM för Södra Svealand på arena 24 maj 2025 i samband med GIF-spelen.
LÄS MER