Annons
Riktlinjer för internationell tävling utomhus 2025
30 SEPTEMBER 2024 | 09:00

Europeiska Friidrottsförbundet har nyligen kommit ut med riktlinjer för arrangörer som vill ansöka om internationell sanktion för utomhustävlingar (arena, mångkamp och gång) under sommaren 2025.
Annons
Ansökningstiden för EA-sanktioner (World Athletics Continental Tour, World Athletics Combined Events Tour och World Athletics Race Walking Tour) på nivåerna Silver, Bronze och Challenger går ut den 10 november.
Arrangörer som är intresserade av att ansöka om sanktion för internationell tävling – kontakta Daniel Bergin för mer information (kontaktuppgifter nedan).
&format=webp)
Annons
Annons
Relaterade nyheter

På tisdag den 25 mars välkomnar vi er till den tredje delen i webbinariumserien Friidrottsfokus. Denna gång handlar webbinariet om friidrottens motionslopp, och bland annat Staffan Movin medverkar.
LÄS MER
Den 10 januari meddelades att David Fridell blir Svenska Friidrottsförbundets näste generalsekreterare. Nu är det bestämt att Stefan Olsson ansvarar juni månad ut och att David tar över från och med den 1 juli.
LÄS MER