Annons
Afrikansk svinpest – påverkan på idrotten
14 SEPTEMBER 2023 | 09:36

RF hade i veckan ett informationsmöte om situationen med afrikansk svinpest och hur den påverkar viss idrott i det aktuella området.
Annons
Som bekant är ett stort område kring Fagersta och Norbergs kommun avstängt för vistelse i naturen på grund av den pågående svinpestsmittan där. Det innebär även att restriktioner har satts in för att i möjligaste mån inte sprida smittan vidare.
Det är förbjudet att vistas i skog och mark och alla aktiviteter utanför markerad tomt eller etablerad tävlingsbana är förbjudna. Det innebär att traillöpning och orientering inte får utföras i det aktuella området.
RF-SISU Västmanland har inlett samtal med de föreningar som påverkas av restriktionerna.
Har ni frågor, kontakta Jenny Sundqvist på Svensk Friidrott.
Annons
Annons
Relaterade nyheter

Alla ni som har missat de tre förberedande webbinarierna inför FÅM kan se dem i efterhand.
LÄS MER
Nu är det återigen möjligt för föreningar att ansöka om medel från Projektstöd IF. Det är möjligt att som förening ansöka om stöd ut tre teman: Inkluderande och trygga föreningsmiljöer, Parafriidrott och Idrott 65+.
LÄS MER